Leden je doba nových předsevzetí, aktivit a rozhodnutí. Příroda spí, odpočívá a nabírá síly na celý rok. Měli bychom si z ní vzít příklad, déle spát, více odpočívat a nabírat síly. Nejcitlivějším orgánem v lednu je močový měchýř, smyslovým orgánem močového měchýře jsou uši, pozor na prochladnutí, čepice se může stát módním doplňkem.
Bylinky na měsíc leden
Lichořeřišnice větší
Tahle chutná bylina (její čerstvé květy a listy jsou výborné například v salátech) dokáže silně antibioticky působit na široké spektrum bakterií v oblasti urogenitálií.
Medvědice lékařská
Medvědice je významnou urologickou bylinou. Tato bylina je v léčitelství nejvíce ceněna pro své poměrně mocné působení v oblasti ledvin a močových cest. Její účinek je především čistící a dezinfekční, medvědice lékařská zbavuje ledviny a celé močové cesty nebezpečných usazenin a působí proti původcům infekcí.
Vřes
Kvůli vícero dobrým vlastnostem tvoří vřes přísadu do mnoha čajových směsí. Především na léčbu nemocí ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty. Má také protizánětlivé účinky, proto pomáhá také při zánětu ledvin, močového měchýře a močových cest a pomáhá rozpustit močové kameny. Rozsvěcí slunce v duši, když už máme všeho dost, zklidní nás, když běsníme v práci, zjemňuje cévy a jednoduše - dělá všechno pro to, abychom se cítili jako v bavlnce. Můžeme jej používat nejen preventivně při nedostatku energie a celkovém opotřebení organismu, ale i při potížích souvisejících především se srdcem, cévním systémem a duševní rovnováhou. Zlepšuje kognitivní funkce a činnost mozku. Celkově zlepšuje přirozenou obranyschopnost a příznivě účinkuje na psychické obtíže (poruchy spánku, výkyvy nálad, únava, stres).